Specifika plemene


 Když čivava chrchlá, jako kdyby se dávila....

Já to vždy lidem vysvětluji (zjednodušeně), že je to jako když ti zaskočí slina a musíš to prostě vykašlat. Některá čivava to neudělá za celý svůj život ani jednou a jiná klidně třikrát do týdne zachrčí. Více na to trpí ty menší jedinci, ale není vyjímkou , že zachrčí i větší.

A odborněji řečeno: plemena jako jsou buldok, buldoček, pekinéz, shi-tzu, mops, čivava, jorkšír jsou závislými na specifickém utváření nosu (brachycefalických-krátkolebých plemen psů). Mezi primární defekty patří zúžené nozdry a prodloužené měkké patro. Omezené proudění vzduchu v důsledku anatomického defektu při nádechu vytváří podtlak, který ovlivňuje oblast hrtanu a hltanu a působí tak podtlak na přední výběžky chrupavky arytenoidu (processus cuneiformis, processus corniculatus) ...

 Nebojte se, bývá to běžné u těchto malých psů. Akorát se musíte naučit rozlišit, co je chrčení a co kašel třeba z nastydnutí...


 Jak mění zuby?

Štěne přezubuje zhruba kolem 6-7 měsíce. Začínají vypadávat jako první řezáky. Špičáky často nevypadnou před vyražením nových druhých špičáků a tak se občas stane, že štěně čivavy v jednom roce má 4 špičáky :-D. Nebojte se i špičáky vypadnou, ze zkušeností víme, že se tak může stát klidně až ve dvou letech pejska. Osobně jsme nikdy nenechávali trhat pejskům první zuby a opravdu vždycky všechny bez problémů vypadly. Pokud tedy pejskovi nevadí nevypadlé první špičáky, nemusíte běžet hned k veterináři na vytrhávání zubů! Uvědomte si, že štěně čivavy se velice špatně dává do narkózy. Nejen u psa, ale i u lidí vám každý rozumný doktor řekne, že pokud to není životně důležité, tak žádnou narkózu bychom neměli podstupovat!


Štěňata jsou choulostivá na hlavičku...

Ano, štěně čivavy většinou má na hlavě fontanelu (neuzavřená hlavička - nesrostlé na temeni lebeční kosti). Fontanela byla považovaná za důkaz čistoty rasy! Dnes se od udržení tohoto znaku neuzavřené hlavy v chovech ustupuje, protože je fontanela zdravotní riziko pro čivavu v tom, že jakýkoliv menší náraz na hlavičku může způsobit v lepším případě otřes mozku a v horším případě smrt štěněte! Všem novým majitelům se snažíme vysvětlovat, že štěně čivavy nepatří do náruče dětem!!! Může se jim vyškubnout a spadnout na zem!!! Pokud se dítě chce mazlit se štěnětem trvejte na tom, že si sedne na zem, natáhne si nohy a takto si bude se štěnětem hrát a mazlit. Další nebezpečí je při ponechání štěněte na sedačce či na posteli!!! I tady se lehce stane, že štěně ze sedačky či postele může spadnout a úraz hlavy je tady!!! Řiďte se zásadní radou : Kam si štěně samo vyleze, od "tamtud" i sleze!!! Dalším nebezpečím pro čivavu je průvan a otevřené dveře, stačí, že čivava bude stát mezi dveřmi v momentě, kdy průvan nezajištěné dveře přibouchne!!! Nebezpečí hrozí i venku na procházkách cyklista často volně pobíhající čivavu nezaregistruje včas, známe několik případů přejetých čivav cyklistou se smrtelnými následky :-(  Nebezpečí číhá i v neznámém větším psovi!!! Nikdy nevíte jak na vaši čivavu zareaguje, může být nevychovaný agresor a bezdůvodně vaši čivavu napadnout!!! Proto doporučujeme zásadně čivavu venčit venku na vodítku pod stálým dohledem.